Syn.: Berberis amplectens (Eastw.) L. C. Wheeler, Berberis aquifolium f. repens (Lindl.) B. Boivin, Berberis aquifolium var. repens (Lindl.) Scoggan, Berberis pumila Greene, Berberis repens Lindl., Berberis sonnei (Abrams) McMinn, Mahonia amplectens Eastw., Mahonia pumila (Greene) Fedde, Mahonia sonnei Abrams, Odostemon pumilus (Greene) A. Heller, Odostemon repens (Lindl.) Cockerell
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité
Rozšíření: Druh je rozšířen v pacifické oblasti Severní Ameriky, především v pásmu Skalistých hor. V Kanadě je znám z Britské Kolumbie a Alberty, v USA až po severovýchodní Kalifornii a západní Texas, izolovaně ještě v Severní a Jižní Dakotě.
Ekologie: Ve světlých, otevřených lesích na mělké, kamenité, vysýchavé půdě, v oblastech se spíše kontinentálním klimatem.
Popis: Nízký plazivý stálezelený keř, dorůstá výšky jen 2–20(–60) cm. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s (1–)2–3 jařmy; lístky jsou tenké a relativně měkké, vejčité až eliptické, 3,2–9,5 cm dlouhé a 2,5–6 cm široké, na bázi tupé až zaokrouhlené, na okraji s 6–24 zuby zakončenými ostnem, žilnatina je zpeřená, u báze jsou jen (1–)3 žilky. Květenství tvoří 3–10 cm dlouhý, 25–50květý hrozen; květy jsou trojčetné; kališních i korunních lístků je 6, žlutých, kalich opadává při rozkvétání; tyčinek je 6; semeník je svrchní. Plody jsou vejcovité, 6–10 mm dlouhé, modré, ojíněné bobule.
Poznámka: Podobně jako další druhy rodu Mahonia je i tento druh odolný vůči rzi travní (Puccinia graminis), což je významný znak biologické povahy, kterým se mahónie odlišují od dřišťálů. Na základě morfologických znaků ale není oba rody jednoduché oddělit. Někteří autoři navíc preferují separaci samostatného rodu Odostemon, kam by tento druh – v případě akceptování takového pojetí – patřil.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 29. a 30. 7. 2007 (Kanada, Alberta, NP Waterton Lakes, Rowe Creek a údolí Blakiston River); Karel Bergmann, květen 2012 2013 (Kanada, Britská Kolumbie, Fairmont Hot Springs).